Hasta Nakil Maliyeti

Hasta Nakil Maliyeti
Hasta Nakil Maliyeti

Hasta nakil maliyeti hizmeti sunan firmanın tamamıyla kendisini bağlayan bir durumdur. Maliyet hesaplamalarında çeşitli kalemleri baz alarak bir fiyat oluşturmaktadır. Örneğin, çalışanların maaşları, sgkları, yemekleri, sosyal hakları, nakil için kullanılan araçlar, bakımları, sigortaları, muayeneleri, içerisindeki donanım, tıbbi araç ve gereçler, nakil için gidilecek mesafe gibi birçok kalemden bahsetmek mümkündür. Kullanılan tıbbi cihazlar bunların fiyatları eskime payları da düşünülürse maliyet hesabı oldukça çeşitlidir. Sonuç itibari ile tıbbi cihazların fiyatlarının yüksekliğini az çok tahmin edersiniz. Firmaların gelir ve bütçe birimleri tarafından en ufak ayrıntısına kadar bu kalemler değerlendirmeye alınır. Firmamızda da birçok etken göz önünde bulundurulmak sureti ile hasta nakil maliyeti hesaplanmakta ve bir fiyat politikası belirlenmektedir.

Hasta Nakil Maliyeti Hizmet Ücretleri Üzerinde Etkili Mi?

Hasta nakil maliyeti hesaplaması yapılırken iyi bir değerlendirme yapmak yararlı olacaktır. Bu hususta tecrübeli maliyet uzmanları tarafından doğru bir hesaplama yapıldığı sürece işletmenin mali dengesi üzerinde sıkıntılar yaşanmamaktadır. Ancak maliyet kalemleri hususunda en ufak bir ayrıntının atlanması durumunda firmalarda mali açıkların da çıkması muhtemel bir durumdur. Hasta nakil maliyeti ile ilgili hizmet ücretlerinin etkilendiği düşünülür. Aslına bakarsanız hizmet ücretlerinin belirlenmesinde maliyetlerin dikkate alınması kadar doğal bir durum yoktur. Ancak yine de her firmada uygulanan fiyat politikası farklı olacağı için maliyet konusunda farklı uygulamaların olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Hasta nakil maliyeti konusunda bilgisiz olan personeller firmaların finansal durumlarına tehlikeye sokacak hesaplamalar yapabilmektedir. Bu sebeple her hizmet işletmesinde olduğu gibi bu hususta hizmet veren işletmelerin personel seçimlerinde de dikkatli olmalarında yarar bulunmaktadır. Günümüzde Türkiye çapında yüzlerce hasta nakil firması bulmanız mümkündür. Ancak bu firmaların hepsi aynı koşullarda hizmet vermedikleri için hasta nakil maliyetleri de hepsinde aynı olmamaktadır. Bir kısmı küçük bir il ya da ilçeye hizmet verirken, bir kısmı şehirler arası hizmet sunmaktadır. Bir kısmında araç kapasitesi fazla iken diğer bir kısımda ise birkaç araç ile hizmet sunulmaktadır. Hasta nakil araçlarında personel sayısı yine firmaların tercihlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA